Evcil Hayvanlar

Evcil hayvan beslemesi yaygın olduğundan dolayı çok detaylı bilgi içeriği mevcuttur. Hiçbir kaynak tek başına evcil hayvan beslemesi konusunda yeterli olmayıp, bu konuda farklı kaynaklara ve site yöneticisine başvurulmalıdır.   

Buzağı

Buzağı beslemesi konusunda detaylı bir kitap mevcut olup okunması önerilir. Bunun dışında buzağı beslemesi kısımda özlü bilgiler ile konu vurgulanmaya çalışılmıştır. Daha fazla bilgi için site yöneticisine başvurunuz.

Düve

Düve beslemesi konusunda detaylı bir kitap mevcut olup okunması önerilir. Bunun dışında düve beslemesi kısımda özlü bilgiler ile konu vurgulanmaya çalışılmıştır. Rasyon bilgisi için ilgili menüye bakınız. Daha fazla bilgi için site yöneticisine başvurunuz.

Süt sığırı

Süt sığırı beslemesi konusunda detaylı bir kitap mevcut olup okunması önerilir. Bunun dışında süt ineği beslemesi kısımda özlü bilgiler ile konu vurgulanmaya çalışılmıştır. Rasyon bilgisi için ilgili menüye bakınız. Daha fazla bilgi için site yöneticisine başvurunuz.

Besi sığırı

Besi sığırı beslemesi konusunda detaylı bir kitap mevcut olup okunması önerilir. Bunun dışında besi sığırı beslemesi kısımda özlü bilgiler ile konu vurgulanmaya çalışılmıştır. Rasyon bilgisi için ilgili menüye bakınız. Daha fazla bilgi için site yöneticisine başvurunuz.  

Koyun

Koyun besleme konusunda detaylı bir kitap mevcut olup okunması önerilir. Bunun dışında koyun beslemesi kısımda özlü bilgiler ile konu vurgulanmaya çalışılmıştır. Rasyon bilgisi için ilgili menüye bakınız. Daha fazla bilgi için site yöneticisine başvurunuz.

Keçi

Keçi besleme konusunda detaylı bir kitap mevcut olup okunması önerilir. Bunun dışında keçi beslemesi kısımda özlü bilgiler ile konu vurgulanmaya çalışılmıştır. Rasyon bilgisi için ilgili menüye bakınız. Daha fazla bilgi için site yöneticisine başvurunuz.

At

At besleme konusunda detaylı bir kitap mevcut olup okunması önerilir. Bunun dışında at beslemesi kısımda özlü bilgiler ile konu vurgulanmaya çalışılmıştır. Rasyon bilgisi için ilgili menüye bakınız. Daha fazla bilgi için site yöneticisine başvurunuz.

Kedi

Kedi besleme konusunda detaylı bir kitap mevcut olup okunması önerilir. Bunun dışında kedi beslemesi kısımda özlü bilgiler ile konu vurgulanmaya çalışılmıştır. Rasyon bilgisi için ilgili menüye bakınız. Daha fazla bilgi için site yöneticisine başvurunuz.

Köpek

Köpek besleme konusunda detaylı bir kitap mevcut olup okunması önerilir. Bunun dışında köpek beslemesi kısımda özlü bilgiler ile konu vurgulanmaya çalışılmıştır. Rasyon bilgisi için ilgili menüye bakınız. Daha fazla bilgi için site yöneticisine başvurunuz.

Kanatlı

Kanatlı beslemesi çok detaylı ve farklı hayvan türleri içeren bir uzmanlık alanı olup, bu kısımda özlü bilgiler ile konu vurgulanmaya çalışılmıştır. Rasyon bilgisi için ilgili menüye bakınız. Daha fazla bilgi için site yöneticisine başvurunuz.  

Tavşan

Tavşan beslemesi konusunda özlü bilgiler ile konu vurgulanmaya çalışılmıştır. Daha fazla bilgi için site yöneticisine başvurunuz.

Deney hayvanları (fare-rat)

Deney hayvanları ve beslemesi özel bir çalışma alanı olup burada özlü bilgiler ile konu vurgulanmaya çalışılmıştır. Daha fazla bilgi için site yöneticisine başvurunuz.

Balık-Vizon

Balık ve vizon beslemesi konusunda özlü bilgiler ile konu vurgulanmaya çalışılmıştır. Daha fazla bilgi için site yöneticisine başvurunuz.

Domuz

Domuz besleme temel olarak genelde kanatlı rasyonlarında olduğu gibi tane mısır ve soya küspesi temelinde yapılır. Domuzlar esasında omnivor canlılar olup, her şeyi (tahıl, ot, silaj, et-kemik unu, balık unu, süt tozu, kök yemler, sebzeler, meyveler, kemirgenler (fare, vb.), küçük sürüngenler (kertenkele, yılan, kaplumbağa, vb.)) yiyebilirler. Sürü içinde ölen domuzlar dahi sürü içinde diğerleri tarafından yenilebilir. Bu yüzde modern yetiştiricilikte sürü içinde ölen domuzlar enfeksiyon kaynağı oluşturmaması için de ahırdan uzaklaştırılır. Canlı ağırlık olarak 150-300 kg aralığında bulunan domuzlarda ırka bağlı olarak değişiklik görülebilir. Örneğin, pygmy hog (Sus salvanius) ırkı domuzlar 25 cm yüksekliğinde ve 7-10 kg canlı ağırlığındadır. Domuzlar yılda 2 kez doğum yapar ve her doğumda her biri yaklaşık 1 kg olan 15 yavruya (piglets) kadar doğurabilirler. Günümüzde ticari olarak yetiştirilen domuz (Yorkshire, Landrace, Chester White, Hereford, Hampshire, vb.) yavruları 20 kg canlı ağırlıkta veya 8 haftalık yaşta sütten kesilirler. 23-27 kg ağırlığındaki domuzlar kasaplık amaçla (growing-finishing) 15-18 hafta süren besiye tabi tutulurlar. 55 kg canlı ağırlığa kadarki dönemde büyüme ve sonrasındaki dönemde ise 110-127 kg’a ulaşıncaya kadar bitirme rasyonu ile beslenirler. Kesim yaşı yaklaşık 27 haftadır. Domuzlar da kanatlılar gibi “all in/all out” konsepti ile yetiştirilir. Su, hayvanlara ad libitum verilmelidir.   

%d blogcu bunu beğendi: