Hayvan Besleme

Hayvan Besleme bilimi, gerek hayvan türü gerek se konu detayları bakımından oldukça geniş bir yelpazeye hitap etmektedir. Örneğin, hayvan beslemeyi bilen bir veteriner hekim olarak, evinde bir pet hayvanı olarak tarantula barındıran bir hayvan severe tarantula için nasıl bakım ve besleme yapılacağını açıklamak durumundayız. Aynı şekilde, hayvan beslemeyi bilen bir veteriner hekim olarak, 2500 baş sağmal süt sığırı için hayvan sağlığını koruyarak nasıl yüksek süt veriminin elde edileceğini ve bunun için nasıl bir rasyon ve yönetim programı takip edileceğini bilmek durumundayız.

Hayvan besleme, hayvanlarda verimi temin etmek dışında asıl olarak sağlık önceliği bulunan bir bilimdir. Kanser ve diyabet gibi metabolik hastalıkların temelini ve araştırma konularını da önemli oranda hayvan besleme oluşturmaktadır. Bu manada hayvan besleme, beslenme hastalıkları ile birlikte zikredilir ve “Hayvan Besleme ve Beslenme hastalıkları” anabilim dalına ait bir uğraş alanıdır. Hayvan beslemeyi iyi etüt edebilmek için öncelikle hayvan fizyolojisi, biyokimyası ve hayvana ait çevresel faktörlerin yem bilgisi ile harmanlanması gerekir. Hayvan besleme araştırmaları canlı hayvanlarda (in vivo) yapıldığı gibi, in vitro (tüp) ve organ-on-a-chip sistemlerinde de uygulanmaktadır.

Hayvan besleme bir bilim dalı olmakla birlikte aynı zamanda bir sanattır.

Hayvan besleme için; evcil hayvan (sığır, at, koyun, keçi, kedi, köpek, domuz, kanatlı, deney hayvanları, balık, vizon) besleme ve vahşi hayvan (hayvanat bahçesi hayvanları ve vahşi hayvanlar) besleme olarak iki farklı kategori bulunmaktadır.

Bu hayvan kategorilerine ait besleme bilgileri ve rasyon çözüm sistemleri ilgili menülerde detaylandırılmıştır. Daha fazla bilgi için site yöneticisine başvurunuz.  

Hayvan Besleme ve Beslenme Hastalıkları dersi öğrenci ders materyali :

%d blogcu bunu beğendi: